Zebřička pestrá

Vyskytuje se po celém australském kontinentu, pouze s výjimkou nejchladnějších a příliš vlhkých oblastí na severu a na jihu. Izolovaně žije i v Indonésii. Člověkem byla zavlečena  i na Puberto Rico, do Portugalska a Spojených států. Je velmi oblíbeným, populárním  a často chovaným klecovým ptákem

Rozlišujeme dvě zeměpisné formy zebřiček:

- zebřička pestrá ostrovní (Taeniopygia guttata guttata)

- zebřička pestrá australská (Taeniopygia guttata castanotis)

Obývá širokou škálu krajin, nejhojněji se však vyskytuje ve stepích  s roztroušeným porostem stromů a keřů, často zasahuje také do těsné blízkosti lidských obydlích.

Je semenožravá: Žere různé druhy prosa, vyloupává semena z klasů běžných obilovin a trav. Další důležitou součástí jejich stravy je ovoce a zelenina, zejména jsou to jablka, salátová okurka, strouhaná mrkev, banány, hrozny, hlávkový salát. Nenahraditelným zdrojem minerálů jsou rozdrcené vaječné skořápky kura domácího. Dále mají v oblibě: ptačinec žabinec, smetánku lékařskou, sedmikrásku a kokošku pastuší tobolku, dále pomněnku, řeřišnici, jitrocel, řebříček, šťovík a pelyněk černobýl. U většiny zmiňovaných rostlin sbíráme pouze polozralé semenice.

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Binomické jméno
Taeniopygia guttata
Vieillot, 1817